85 درصد مردم سیستان زیر خط فقر زندگی می کنند

فقر و اعتیاد آنچنان بر سر مردمان سیستان سایه افکنده که بدون نهادهای حمایتی و یارانه توانایی گذران زندگی در آنان وجود ندارد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، خشکسالی های اخیر و بسته شدن مرز در طی سال های اخیر آن چنان سیل مهاجرت در سیستان را افزایش داده که شاید بتوان گفت به جز تعدادی که مجبور به ماندن در سیستان هستند سایر مردم به ویژه متمولان و اعیان از آن کوچ کرده اند.
فقر و اعتیاد آنچنان بر سر مردمان سیستان سایه افکنده که بدون نهادهای حمایتی و یارانه توانایی گذران زندگی در آنان وجود ندارد.
نبود کارخانجات و سایر صنایع تولیدی باعث شده در کنار خشکسالی های اخیر و کم شدن بستر دامداری و کشاورزی در سیستان بیکاری به اوج خود رسیده و مردم برای یافتن منبع درآمد به شهرهای دیگر مهاجرت کنند.

بیکاری و فقر مردم سیستان توسط مسولان به فراموشی سپرده شده است
امام جمعه شهرستان زهک گفت: در حال حاضر بیکاری، فقر و نداری مردم سیستان از یاد رفته و آنچه بر سر زبان ها جاری است منطقه آزاد سیستان و انتقال آب با لوله می باشد.
حجه الاسلام و المسلمین حسن خدری اظهار داشت: متاسفانه انتقال با آب هنوز در سیستان اجرایی نشده در حالی که اجرایی شدن آن حداقل دو سال دیگر به طول خواهد انجامید.
وی افزود: اجرایی شدن منطقه آزاد نیز در خوشبینانه ترین حالت 15 سال طول خواهد کشید در حالی که مردم در نداری و فقر زندگی می کنند.
وی ادامه داد: بسیاری از مردم تنها با یارانه زندگی خود را می گذرانند در حالی که با چندین برابر شدن قیمت انرژی مبلغ آن نیز صرف هزینه های آب و برق می شود.

اعتیاد گریبانگیر مردم سیستان شده است
امام جمعه شهرستان زهک گفت: اعتیاد به دلیل عدم اشتغال در سیستان غوغا میکند. با اینکه سیستان از گذشته های دور به دلیل هم مرزی با افغانستان محل ورود مواد مخدر بوده با این وجود آمار اعتیاد در آن ناچیز بود اما در حال حاضر شمار معتادان در سیستان بسیار افزایش یافته است.
حجه الاسلام و المسلمین خدری عنوان کرد: متاسفانه مسئولان مشکلات مردم سیستان را به فراموشی سپرده اند و به نظر می رسد در حال انجام بازی سیاسی هستند در حالیکه هر آنچه دادیم از نعمت وجود مردم است بنابراین باید به فکر رفع مشکلات آنان بود.
وی با عنوان اینکه، مسئولان به فکر معیشت و اشتغال سیستانیان باشند، افزود: کارخانجات در سیستان به منظور رفع مشکلات اقتصادی مردم باید ایجاد شود.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در سفرشان به سیستان فرمودند چرا نباید در اینجا لباس نظامی دوخته شود. بنابراین به منظور اجرایی شدن فرمایش رهبری می توان مواد اولیه را به سیستان آورده تا لباس نظامی در آن دوخته شود.
وی افزود: می توان لوله های طرح انتقال آب با لوله را در سیستان ساخت و از تمامی ظرفیت های سیستان استفاده گردد تا معضل بیکاری در آن رفع گردد.
وی تصریح کرد: چرا با وجود تصویب شدن طرح تجارت چمدانی در کشور، این طرح در سیستان اجرایی نمی شود در حالی که با اجرایی شدن آن می توان اشتغال را به مردم سیستان هدیه داد.

85 درصد مردم سیستان زیر خط فقر زندگی می کنند
امام جمعه شهرستان زهک اظهار داشت: بیش از 85 درصد مردم سیستان زیر خط فقر هستند که از این تعداد تنها 50 درصد تحت نظر نهادهای حمایتی می باشند.
وی گفت: نهادهای حمایتی نیز کمک شایانی به مردم سیستان ندارند به طوری که کمیته امداد به عنوان مثال به خانواده هشت نفره با پرداخت 50 هزار تومان در ماه حمایت می کند که این میزان هیچ کمکی به امرار معاش مردم نخواهد نمود.
وی ادامه داد: بارها در رسانه ها به ویژه در مستندی به نام ماهی ها در سکوت می میرند مشکلات مردم سیستان را بازگو کرده ام.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا