اولین اختلاف میان شورای نگهبان و وزارت کشور درباره اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری!

در حالی که وزارت کشور ایران از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور به صورت “یکباره و قطعی و نه تدریجی” خبر داده، شورای نگهبان از این وزارتخانه خواسته تا این نتایج “به تدریج” اعلام شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور روز چهارشنبه 27 اردیبهشت در یک نشست خبری با تأکید بر مشکلات اعلام تدریجی نتیجه انتخابات گفت: «در دوره‌های قبلی، آرای یک نامزد در یک استان نسبت به نامزدهای دیگر 70، 80 درصد بیشتر بود اما در استان‌های دیگر نامزدهای دیگر رأی بیشتری کسب می‌کردند.”

وزیر کشور اضافه کرد: «این جابجایی آرا و بالا و پایین رفتن نتایج، سوءتفاهم و گمانه‌زنی ایجاد می‌کرد و بهتر است آمار پس از شمارش نهایی به صورت یک‌باره اعلام شود».

این درحالی است که همزمان، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در یک کنفرانس خبری دیگر، گفت: «آنچه در قانون آمده این است که نتیجه نهایی پس از تجمیع آراء اعلام شود، اما به دلیل تجربه ادوار گذشته و حساسیت مردم به انتخابات ریاست جمهوری، پیشنهاد ما این است که نتایج به تدریج اعلام شود و سعی می‌کنیم این رایزنی صورت بگیرد که نتایج تدریجی و به خوبی اعلام شود».

در دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری ایران، نتیجه انتخابات یک روز پس از برگزاری آن اعلام شد، اما وزارت کشور قول داده که در این دوره اعلام نتایج زودتر صورت گیرد.

همچنین درحالی که محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری هر کدام جداگانه با انتشار بیانیه‌ای از نامزدی در انتخابات انصراف داده‌اند، وزیر کشور گفت که این افراد هنوز کناره‌گیری خود را به صورت کتبی به وزارت کشور اعلام نکرده‌اند.

Publisher: hd

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا