بررسی راهکار سرنگونی رژیم ایران در سمینار احزاب ملیت‌های ایران در لندن

حزب تضامن دمکراتیک الاهواز با نمایندگاه دیگر احزاب ملیت‌های ایران روز شنبه طی سمیناری در لندن پایتخت بریتانیا راه های سرنگونی رژیم ولایت فقه در ایران و جایگزینی یک جایگزین دموکراتیک با یک نظام فدرال غیر مرکزی و فراگیر را بررسی کردند.

در این سمینار نمایندگان «کنگره ملیت‌های ایران فدرال» که از 14 حزب و سازمان از کردها، بلوچ‌ها، آذربایجانی‌ها، عرب‌ها، بختیاری‌ها و ترکمن‌ها تشکیل شده است، ضمن سخنرانی در باره راهکارهای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی، بر اتحاد همه جنبش‌ها در ایران تاکید کردند.

سخنرانان در این کنفرانس تاکید کردند که «دمکراسی بدون به رسمیت شناختن حقوق ملیت ها» نمی تواند مفهوم حقیقی داشته باشد.

سخنرانان همچنین با اشاره به تجربه موفق اتحاد احزاب و گروه‌ها در تشکل «شورای دمکراسی خواهان ایران» که نظام فدرالیزیم را به رسمیت شناخته است، از همه حرکت‌ها جنبش‌های آزادیخواه ایران خواستند تا در برابر رژیم ولایت فقیه متحد شوند»

سمینار که به مناسبت دهمین سالگرد درگذشت مبارز نستوه شهید منصوراهوازی، یکی از مؤسسین و بنیان‌گذاران حزب تضامن دمکراتیک الاهواز و نیز بزرگداشت دیگر رهبران کادرهای حزب، شهیدان رحیم سخیراوی، رزاق نیسی، منصور مشرف و عدنان سلمان در لندن برگزار شد، با سخنان دانیا سیلاوی اهوزی دختر فقید منصور اهوازی فعالیت خود را آغاز کرد.

دانیا اهوازی در این سمینار به تاریخ مبارزات مردم اهواز علیه تبعض و ظلم وستم پرداخت وبه و نقش مهم پدرش در این عرصه اشاره کرد.

رحیم بندویی، معاون دبیرکل «حزب مردم بلوچستان» و عضو شورای مرکزی این حزب، در سخنرانی خود خواستار تشکیل جبهه وسیعی از احزاب و فعالان ایران، برای «سرنگونی» حکومت جمهوری اسلامی شد، او گفت که «در حال حاضر به دلیل شکست سانسور و محدودیت رسانه، بر کسی در ایران پوشیده نیست که این کشور کثیرالملل است».

این فعال بلوچ در بخشی دیگر از سخنانش گفت: «در حاکمیت چهل ساله جمهوری اسلامی، آسیب های اجتماعی بی شمار، آمار بالای بیکاری، نابودی محیط زیست، آشفتگی روابط با کشورهای همسایه، نقض آزادی بیان و اندیشه و سرکوب اعتراضات و اعتصابات، همگی دلالت بر غیردمکراتیک بودن نظام جمهوری اسلامی ایران دارد».

دبیر کل حزب تضامن الاهواز جلیل شرهانی که به نیابت از دفتر سیاسی، کمیته مرکزی و هم‌چنین به نیابت از سوی کادرها و کمیته‌های داخل و خارج حزب با تحلیلی مستند و مبسوط از مبارزات ملت عرب الاهواز و نیز از وضعیت ایران، منطقه و جهان ارایه شد، و نیز پس از بحث و بررسی‌های صورت گرفته در پانل‌های مختلف و سخنرانی مهمانان، فرزندان، برادران، خواهران و دیگر منسوبین این رهبران شهید، این سمینار با موافقت کلیه اعضای شرکت کننده مفاد ذیل را به عنوان جمع‌بندی و رهنمود حزبی اعلام کرد:

یک: حکومت جمهوری اسلامی، نظامی به غایت ارتجاعی، ضد مردمی و سیستمی مبنی بر تروریسم دولتی است که ملت ما را از منابع و ثروت‌های سرزمین‌نمان محروم کرده و در فقر فاحش نگهداشته است.

این رژیم در چهار دهه گذشته با توسل به ترور، صدها تن از مبارزان عرب اهوازی را به جوخه‌های اعدام سپرده و با دست داشتن در کشتار ملت‌های بی‌گناه کشورهای منطقه، از جمله سوریه، لبنان، عراق و یمن دشمنی خود را علاوه بر همه ملل ساکن ایران، بر این ملت‌ها نیز اعمال کرده است.

دو: از آنجایی که تحقق هیچ بخشی از حقوق ملتمان و دیگر ملیت‌های ساکن ایران تحت سلطه این رژیم غیرقابل اصلاح امکان‌پذیر نیست، لذا سرنگونی این رژیم و گذار از آن ضرورتی مبرم و تاریخی است که در دستورکار ملت و حزب ما و نیز در دستورکار متحدین ما در کنگره ملیت‌های ایران فدرال و نیز احزاب و سازمان‌های تشکیل دهنده شورای دموکراسی خواهان ایران قرارد دارد.

لذا ما بر این اساس بر تغییر کلیت رژیم جمهوری اسلامی حاکم از طریق جنبش‌های مسالمت‌آمیز اجتماعی و دیگر روش‌های مقتضی به منظور برقراری سیستم جمهوری دمکرات و فدرال تاکید می‌کنیم.

سه: حزب تضامن اعلام کرد که با حمایت فعال، کامل و بی‌دریغ خود از جنبش‌های اجتماعی کنونی که ریشه در رنج و محرومیت بخش‌های گسترده‌ای از جامعه ایران داشته و جمهوری اسلامی‌ را با چالش‌های جدی روبرو کرده و در سراشیبی سقوط قرار داده، کلیه توان و امکانات خود را در این زمینه مبذول خواهد کرد.

چهار: حزب اعلام کرد که معتقد به برابری کامل حقوقی میان همه ملیت‌ها و اقوام ساکن ایران کثیرالمله بوده، پایبند به مساوات بین زن و مرد، آزادی عقاید دینی، مذهبی و تنوع فرهنگی و آزادی کامل مطبوعات هستیم

پنجم: این سمینار قاطعانه حضور جمهوری اسلامی ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن را محکوم کرده، خواهان عدم مداخله ایران در کشورهای عربی منطقه و در پیش گرفتن سیاست همزیستی مسالمت‌آمیز با کلیة کشورهای همسایه و جهان است.

سمینار همچنین برنامة اتمی و موشکی ایران را تهدیدی و خطری جدی برای منطقه و جهان می‌داند و آن را به شدت محکوم می‌کند.

سمینار همچنین انحراف سرشاخه‌های کارون و انتقال آب به استان‌های مرکزی ایران را به عنوان عملی ضد انسانی و زیان‌رسان به محیط زیست دانسته، خشکاندن تالاب‌های اقلیم الاهواز به منظور استخراج کم‌مصرف نفت به بهای بی‌خانمان کردن کشاورزان و دامداران عرب و از بین بردن بخش عظیمی از نخلستان را در راستای سیاست عرب‌ستیری و پاکسازی قومی علیه ملتمان برشمرده آن را به شدت محکوم می‌کند.

در پایان سیاست عرب‌ستیزی، مهاجرت دادن فزاینده مردمان غیربومی به اقلیم الاهواز، اخراج اجباری کشاورزان عرب از زمین‌هایشان، تبعیض، محرومیت مردم بومی عرب از مشاغل و عدم تخصیص حتی یک حداقل به آنان را دشمنی مستقیم با ملت خود دانسته، آن را به عنوان ابزاری برای سیطره حکومت مرکزی بر ملت خود می‌دانیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا