بلوچ‌زاده: تلاش دولت ایران برای راه‌اندازی جنگ مذهبی در افغانستان

اجمل بلوچ زاده، معاون پیشین ریاست تجزیه و تحلیل اطلاعات در اداره امنیت ملی افغانستان به تازگی مدعی شد، دولت ایران تلاش دارد با حمایت طالبان جنگ مذهبی را در این کشور آغاز کند.

بلوچ زاده افزود، گروه طالبان با حمایت مالی و تجهیزات نظامی دولت ایران به مناطق هزاره نشین از جمله ولسوالی های جاغوری و مالستان ولایت غزنی و هم چنان ولسوالی خاص ولایت ارزگان حمله کرده اند.

اجمل بلوچ زاده به رادیو آزادی گفت: «اطلاعات نشان می‌دهد که ایرانی‌ها از دو تکتیک استفاده می‌کنند یکی این‌که از طریق تروریزم تلاش دارند که نشان بدهند، جنگ مذهبی در حال شکل‌گیری است با این ابزار تلاش می‌کنند یک بخشی از جامعه را تحریک کنند و به همین لحاظ مخالفین مسلح مثل طالبان را تمویل، تجهیز و بالاخره می‌خواهند در دسترس خود داشته باشند».

اجمل بلوچ زاده ادعا کرد، دولت ایران به طالبان پول و تجهیزات نظامی می‌دهد تا در زمینه راه اندازی جنگ مذهبی در افغانستان تلاش کنند.

گروه طالبان دو هفته پیش به ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی حمله کردند که در نتیجه پنج هزار خانواده بیجا و ده‌ها نفر دیگر کشته و زخمی گردیدند.

محمد عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان گفت، با رسیدن نیروهای کمکی، طالبان در ولسوالی جاغوری عقب نشینی کرده و جنگ در ولسوالی مالستان پایان یافته است.

حدود پنج ماه پیش سفیر امریکا در کابل نیز گفته بود که حکومت ایران از طریق سپاه‌پاسداران این کشور گروه طالبان در افغانستان را حمایت لوژیستکی می‌کند.

مقام‌های افغانستان و ناتو در این کشور بارها ایران را متهم به حمایت و همکاری با گروه طالبان کرده‌اند، اما ایران همواره آن را رد کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا