تبازجویان وزارت اطلاعات دائما زندانیان سیاسی هموطن بلوچ را به سلولهای انفرادی اداره اطلاعات منتقل می کنند و آنها را مورد شکنجه جسمی و روحی قرار می دهند. بازجویان وزارت اطلاعات همچنین آنها و خانواده هایشان را تحت فشارهای روحی قرار می دهند که با آنها همکاری کنند و از آنها و خانواده هایشان می خواهند که روحانیون اهل سنت و یا فعالین سیاسی را ترور کنند بنابه گزارشات رسیده به « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران » فشارها و اذیت و آزارها علیه زندانیان سیاسی هموطن بلوچ در زندان مرکزی زاهدان به حد غیر قابل تحملی رسیده است . زندانیان سیاسی هموطن بلوچ در زندان مرکزی زاهدان از حقوق اولیه خویش سلب شده اند و فشارها و اذیت و آزارها بطرز وحشیانه ای علیه آنها افزایش یافته است. کف پاهای زندانی سیاسی عبدالغفار نقشبندی در اثر شکنجه های غیر انسانی در سلول انفرادی اداره اطلاعات دچار عفونت شده و دائما متورم است و از دردی طاقت فرسا رنج می برد اما بازجویان وزارت اطلاعات مانع درمان این زندانی سیاسی هستند. از طرفی دیگر زندانیان سیاسی را بطور مستمر از بندی به بند دیگر منتقل می کنند و آنها را در کنار مجرمین عادی و خطرناک قرار داده و از طریق عوامل باند مافیایی خود آنها را مورد اذیت و آزار قرار می دهند. زندانیان سیاسی که به بند دیگری منتقل می شود می بایست در راهرو بند بر روی زمین استراحت کنند و گاها در کنار سرویسهای بهداشتی ناچار به استراحت هستند. زندانی سیاسی ایوب ریگی که از فعالین حقوق بشر می باشد از جمله کسانی است که دائما از بندی به بند دیگر منتقل می شود.او ۴ ماه است که از داشتن ملاقات با خانواده اش محروم می باشد. بازجویان وزارت اطلاعات دائما زندانیان سیاسی هموطن بلوچ را به سلولهای انفرادی اداره اطلاعات منتقل می کنند و آنها را مورد شکنجه جسمی و روحی قرار می دهند. بازجویان وزارت اطلاعات همچنین آنها و خانواده هایشان را تحت فشارهای روحی قرار می دهند که با آنها همکاری کنند و از آنها و خانواده هایشان می خواهند که روحانیون اهل سنت و یا فعالین سیاسی را ترور کنند . این شیوه غیر انسانی بطور مستمر علیه زندانیان سیاسی بکار برده می شود. از جمله کسانی که در حال حاضر تحت فشار بازجویان وزارت اطلاعات هستند می توان حامد بمپوری و عبد الغنی گنگوزه ای را نام برد . زندانیان سیاسی توسط افرادی مانند خسروی رئیس زندان، غلامی رئیس اطلاعات زندان و بخصوص فردی به نام خلیلی که در حال حاضر معاون اطلاعات زندان می باشد مورد شکنجه ، بدرفتاری ، اذیت و آزار و رفتارهای وحشیانه و غیر انسانی قرار می گیرند. فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ، تشدید فشارها ،اذیت و آزارها ، شکنجه و تهدید زندانیان سیاسی و خانواده های آنها به منظور وادار کردن آنها برای ترور روحانیون اهل سنت و فعالین سیاسی هموطن بلوچ را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی برای پایان دادن به اعدام ، شکنجه و ترور خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت آخوند علی خامنه ای و سایر آخوندهای همدست وی به شورای امنیت سازمان ملل متحد است. فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۶ مهر ۹۴برابر با۱۸ اکتبر ۲۰۱۵ گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد سازمان عفو بین الملل

کارگران شهرداری زابل چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده اند ، حال در این شرایطی که مدارس آغاز شده و باید فرزندان خود را راهی مدرسه کنند ،حتی در خرج روزانه خود با مشکل مواجه شده اند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، این روز ها که به دلیل شرایط اقتصادی کشور، حقوق بسیاری از کارمندان کفاف زندگی شان را تا پایان ماه نمی دهد حقوق کارگران شهرداری زابل هر چند ماه یک بار به سختی پرداخت می شود و آن هم فقط یکی از ماه های عقب افتاده واریز می گردد.
در ماه های جاری و سال اخیر کارگران شهرداری زابل بارها جهت عدم پرداخت حقوق تجمع و اعتراض کردند و حتی بارها با پایگاه خبری عصر هامون جهت پیگیری تماس گرفته و این رسانه هم پیگیر مطالبات این قشر زحمت کش بوده است و هر بار مسئولین وعده عدم تکرار این قصه را دادند و باز هم تکرار شد، انگار کسی از مشکلات ریز و درشت زندگی آنها خبر ندارد و مشکلات این قشر زحمتکش دیده نمی شود.
سختی و رنج های کارگران شهرداری بر کسی پوشیده نیست اما قصه پر غصه کارگران شهرداری آنقدر زیاد است که شاید توان گفتنش نباشد.

استاندار از زندگی سخت کارگران شهرداری خبر دارد؟
روز گذشته در تماسی که فرزند یکی از کارگران شهرداری با این پایگاه خبری داشت، با بیان اینکه پدرم پول خرید مایحتاج مدرسه را ندارد و دیگر جلوی همکلاسی ها و هم پدرم برای دریافت پول، خجالت می کشم، از این پایگاه خبری خواست تا پیگیر حقوق پدرش که کارگر شهرداری زابل است، باشد.
وی با بیان اینکه از آقای استاندار سوال دارم که آیا شما که حقوق تان را سر ماه می گیرید از زندگی سخت کارگران شهرداری زابل خبر دارید که چهار ماه است که حقوق ندارند؟ اصلا کارگران جایگاهی پیش استاندار دارند؟

حتی نان شب را هم نداریم
این پایگاه خبری در تماسی که با یکی از کارگران شهرداری جهت پیگیری اطلاعات دقیق داشت، وی ضمن اینکه شماره من را چه کسی داده است؟، گفت: از مشکلات عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری زابل همه مسئولین خبر دارند که ما از تیر ماه حقوق نگرفته ایم.
وی ادامه داد: نمی دانم چه کسی شماره من را داده ولی قطعا آن هم مثل بنده با مشکلات مدرسه فرزندان چون خرید دفتر و خودکار و کیف و خرج زندگی دست به گریبان است که مجبور به تماس شده است.
این کارگر زحمت کش با بیان اینکه در ماه اخیر حقوق 600 نفر از کارگران پرداخت شده و 100 نفر پرداخت نشده است، گفت: حتی پول نان شب خانه را هم ندارم و جلوی زن و فرزندم شرمنده ام.
وی با بیان اینکه در این چهار ماه از مغازه های مختلف مواد غذایی را به صورت قرضی تهیه می کردیم، افزود: اکنون دیگر هیچ مغازه ای به صورت قرضی به ما جنس نمی دهد.
وی با بیان اینکه کمر ما زیر بار مشکلات زندگی خم شده و حتی اعصابی برای ما نمانده است، ادامه داد: از آنجایی که ما را تهدید کرده اند تا کنون جرات نکرده ایم که در خصوص عدم پرداخت حقوق خود حرفی بزنیم.

تنها دو ماه از حقوق کارگران پرداخت نشده
در تماسی که این پایگاه خبری با هوشنگ ناظری فرماندار زابل داشت، وی با بیان اینکه دو ماه حقوق کارگران پرداخت شده و تنها دو ماه دیگر باقی مانده است، گفت: روز گذشته جلسه ای با حضور اعضاء شهرداری داشتیم که عنوان کردند تنها دو ماه از حقوق کارگران مانده است.
وی ادامه داد: کارگرانی که مدعی هستند که چهار ماه حقوقشان پرداخت نشده است یک نفر را به نمایندگی از سایر کارگران با تضمین اینکه هیچ اتفاقی برای آن ها نمی افتد، به بنده مراجعه کند تا خود پیگیر این موضوع شوم.
ناظری گفت: جهت حقوق دو ماهه کارگران به دنبال تامین اعتبار هستیم که به زودی پرداخت می کنیم.

فرماندار هیچ کاری انجام نمی دهد
در تماسی که پایگاه خبری عصر هامون جهت اعلام گفته های فرماندار با این کارگر شهرداری داشت، وی با بیان اینکه من تنها از رسانه ها می خواهم صدای ما را به مسئولین برسانند، گفت: فرماندار هیچ کاری انجام نمی دهد پیش از این در زمان دهمرده که به دلیل حقوق عقب افتاده به وی مراجعه کردیم هیچ کاری انجام نداد و حال نیز آش و کاسه همان است و اتفاقی نمی افتد.
وی در پایان با بیان اینکه خدا پدرتان را بیامرزد اگر صدای ما را به مسئولین برسانید و آبروی ریخته ما را جلوی زن و فرزند بار دیگر بازگردانید.
بسیاری از کارگران شهرداری فرزندان خود را راهی مدرسه کرده اند اما هزینه تحصیل زیاد است و بدون حقوق چگونه می توان از پس این همه هزینه زندگی برآمد.
حقوق کم کارگری با وجود هزینه‌های فراوان گرچه ممکن است کفاف زندگی را ندهد اما همین درآمد پایین در زندگی می تواند مایحتاج اولیه زندگی را فراهم نماید.
کارگران زحمت کش شهرداری زابل دعایشان این است که یک روزی بیاید که همانند کارمندان، سر ماه حقوق بسیار ناچیز خود را دریافت نمایند.

در پایان باید گفت؛ معضل عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران قصه ای است که سر دراز دارد و هر از چند گاهی کارکنان برخی از بخش های شهرداری زابل برای احقاق حق خود زبان به اعتراض می گشایند حال تصور کنید با مشکلاتی که امروزه هر شهروندی با آن دست و پنجه نرم می کند از هزینه های گزاف اجاره خانه ها، قبوض مصرفی، هزینه های تحصیلی و معیشتی و دیگر مخارج زندگی وقتی قرار باشد چند ماهی کارگران دستمزد هم دریافت نکنند چه بر آنها و خانواده هایشان خواهد گذشت؟
بدون شک علاوه بر تحمل بار این هزینه ها وقتی به موقع حقوق یکماهه دریافت نشود تا بتوان با آن گذران زندگی کرد از خلق و خوی افراد گرفته تا آرامش و روابط خانوادگی همه از هم گسسته می شود

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا