جانشین ولیعهد عربستان شانسی برای مذاکره با ایران نمی‌بیند

جانشین ولیعهد عربستان در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به ایران گفت، چطور می‌توان با کشوری که مبنای فعالیت سیاسی آن بسترسازی برای بازگشت امام مهدی است گفت‌وگو کرد.

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در گفت‌وگویی تلویزیونی مذاکره با ایران را رد کرد. او گفت که ایران سرگرم “توطئه برای کنترل جهان اسلام” است. او که کشورش رهبری ائتلافی متشکل از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را در جنگ داخلی یمن به عهده دارد در این گفت‌وگو که قرار است سه‌شنبه ۲ مه (۱۲ اردیبهشت) پخش شود گفت، کشورش می‌تواند جنگجویان زیر حمایت ایران در یمن را شکست دهد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد، عربستان سعودی و ایران برای اعمال نفوذ در خاورمیانه با یکدیگر رقابت دارند و از گرو‌ه‌های رقیب در جنگ داخلی سوریه حمایت می‌کنند. ایران این اتهام که از شبه‌نظامیان شیعه حوثی که با نیروهای دولتی متحد عربستان سعودی در جنگ هستند حمایت مالی یا نظامی می‌کند را رد کرده است.

محمد بن سلمان در جواب این سئوال که آیا عربستان آمادگی مذاکره مستقیم با تهران را دارد گفت، غیرممکن است بتوان با کشوری به مذاکره نشست که برای ظهور مهدی، امام دوازدهم شیعیان برنامه‌ریزی می‌کند.

او در کلیپی از این گفت‌وگو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌گوید: «چطور می‌توان با این کشور [ایران] گفت‌وگو کرد؟» او توضیح داد، منطق عملکرد سیاسی ایران این است که باید بستری مناسب برای ظهور امام مهدی فراهم کرد تا ‌”آن‌ها بتوانند جهان اسلام را کنترل کنند.”

مطابق قانون اساسی بعد از انقلاب ایران، ولی فقیه یا رهبر جمهوری اسلامی نماینده امام مهدی بر روی زمین تا زمان ظهور اوست. از محمد بن سلمان راجع به گزارش‌هایی پرسش شد مبنی بر این که بعد از دو سال جنگ و دخالت نظامی عربستان سعودی در یمن هنوز حوثی‌ها و متحدان علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق این کشور مناطقی وسیع و مقادیر زیادی سلاح را تحت کنترل خود دارند.

او در این باره گفت: «ما می‌توانیم حوثی‌ها و صالح را طی چند روز شکست دهیم.» در کلیپی که پیشاپیش از این گفت‌وگو منتشر شده درباره‌ی استراتژی عربستان در یمن توضیحی داده نشده است.

Publisher: hd

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا