حمله مرگبار به دفتر نشریه “شارلی هبدو” در پاریس

در حمله مرگبار به دفتر هفته نامه “شارلی هبدو” Charlie Hebdo در پاریس، دست کم ١٢ نفر کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند. فرانسوا هولاند در سخنانی در محل وقوع حادثه تمامی شهروندان این کشور را به “وحدت و انسجام ملی” دعوت نمود.

به گزارش منابع امنیتی، مردان مسلح در ساعت ١١ و ٣٠ دقیقه صبح (به وقت محلی) با حمله به دفتر هفته نامه “شارلی هبدو” در پاریس تعدادی از افراد حاضر در ساختمان این هفته نامه را به گلوله بستند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد دو تن از قربانیان این حادثه مرگبار از نیروهای پلیس فرانسه بودند.

نام ۴ تن از کاریکاتوریستهای فعال در این هفته نامه، “کابو”، “شارب”، “تینیوس” و “ولینسکی” در میان کشته شدگان این حادثه اعلام شده است.

بر پایه گزارش شاهدان عینی، احتمال دارد تعداد قربانیان این حادثه تیراندازی بیش از تعداد اعلام شده، باشد.

عاملان این حمله مرگبار به سلاح‌های “کلاشنیکف” و “آر پی جی ٧” مجهز بودند.

یکی از شاهدان عینی گفته است، حمله کنندگان به دفتر نشریه شارلی هبدو، فریاد “انتقام پیامبر گرفته شد”، سردادند.

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری اعلام کرد: رئیس جمهوری فرانسه، فرانسوا هولاند در محل حادثه حاضر شد.

فرانسوا هولاند بلافاصله در محل حادثه حاضر شد و در واکنش گفت:

«این یک ضربه روحی تکاندهنده ای برای فرانسه است. ضربه تکاندهنده ای که از حمله‌ی تروریستی وارد شده است. زیرا آنچه امروز روی داد یک اقدام تروریستی است. اقدام علیه روزنامه ای که پیش از این مورد تهدید قرار گرفته و به حق از آن محافظت می شد. چنین موقعیتی زمان وحدت ملی است. باید نشان دهیم که می توانیم واکنشی شایسته داشته باشیم. واکنشی قاطع که بازتاب وحدت ملی ما باشد. رفتار و اراده من در روزها و هفته های آینده بر همین مبنا خواهد بود. ما اینک در دوره دشواری هستیم. در هفته های اخیر از وقوع چندین سوءقصد تروریستی پیشگیری بعمل آمد. ما می دانستیم که مورد تهدید قرار داریم. مورد تهدید قرار داریم زیرا فرانسه کشور آزادیهاست. من اینک به قربانیان این واقعه می اندیشم و بدانید که همه اقدامات برای دستگیری مسئولین این اقدام انجام خواهد شد. همه شما را به وحدت ملی دعوت می کنم.»

 

هفته نامه “شارلی هبدو” در سال ٢٠٠٦ بر روی جلد یک ویژه نامه، اقدام به چاپ کاریکاتوری از “محمد”، پیامبر اسلام از کاریکاتوریست دانمارکی نمود.

این اقدام “شارلی هبدو” موجی از خشم در میان مسلمانان برانگیخت و یک سال بعد مدیران این نشریه، بدلیل اقامه دعوی از سوی “مسجد بزرگ مسلمانان در پاریس” در دادگاه حاضر شدند.

دفتر هفته نامه شارلی هبدو، در سال ٢٠١١، پس از آنکه عکس روی جلد این هفته نامه را به چاپ کاریکاتوری از “محمد” اختصاص داد مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

پس از آن در سال ٢٠١٢، این هفته نامه با چاپ کاریکاتوری دیگر از “محمد”، پیامبر اسلام، همزمان با تظاهرات جهانی علیه فیلم ضد اسلامی “بیگناهی مسلمانان”، موجی از خشم را در میان مسلمانان ساکن فرانسه برانگیخت.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا