در سایه برادران قاچاقچی سپاه پاسداران!) سایه غول اعتیاد بر شهر نگور/ گلایه مردم از توزیع آزادانه مواد مخدر بین جوانان

(در شهر مرزی نگور با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر از توابع شهرستان چابهار سایه این غول بر سر شهر سنگینی می کند.
به گزارش چهاربهاران، در حال حاضر جامعه با مشکلات و بحرانهای زیادی رو برو و در حال مقابله است، جنگهای قومی قبیله ای و مذهبی، اختلافات سیاسی، باعث شده تا امروزه ما شاهد نبردهای سخت باشیم و در کنار همه این بحث ها اعتیاد یکی از مخربترین عوامل نابود ی بشر به ویژه در چند سال اخیر که شیوع مصرف مواد مخدر علی الخصوص نوع صنعتی آن رو به افزایش است.

جوانان زیادی در جوامع مختلف به جرگه نابود شدگان توسط این نابودگر حیاط پیوسته اند.

متاسفانه امروزه شاهد گسترش مصرف اینگونه مواد در جوامع روستایی هستیم؛ جوامعی که به جرات می توان گفت در گذشته نه چندان دور به عنوان پاکترین وبا اصالت ترین جوامع انسانی از آنها یاد می شد که درآن همیاری، همدلی، صفا و صمیمیت، احترام به همنوعان و… موج می زد.

اما جوامع شهری که می توان گفت عامل تخریب منابع طبیعی و زیست محیطی هستند با تزریق و القاء فرهنگ بیمار خود به جامعه روستایی، موجبات تخریب فرهنگی جوامع روستایی را فراهم ساخته و همچون آتش زیر خاکستر کم کم باعث نا بودی کامل جوامع روستایی خواهد شد.

سهم جوانان در بین جمعیت معتاد بالغ بر 65 درصد که از این تعداد حدود 25 درصد سهم جوامع روستایی نیز است.

در شهر مرزی نگور با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر از توابع شهرستان چابهار سایه این غول بر سر شهر سنگینی می کند.

نظیر بادپا از طلاب حوزه علمیه شهر نگور در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران، با اشاره به لزوم توجه جدی به معضل خانمان سوز اعتیاد در منطقه، اظهار کرد: وضعیت فعلی جوانان در شهر نگور به هیچ عنوان مساعد نیست و از لحاظ فقر، بیکاری و اعتیاد دچار مشکلات و نارسایی های عموده ای مواجه هستیم که رفع و بهبود آن نیاز به توجه ورسیدگی مسئولین و نیروی انتظامی دارد.

وی افزود: مشکلات و کمبودهای موجود ناشی از کم توجهی هایی است که در طول سال های گذشته نسبت به حوزه حساس و تعیین کننده فرهنگ واقع شده و استمرار این وضعیت می تواند با مخاطرات جدی تری همراه شود.

محمد شه بخش تحصیلکرده بیکار روستای سند از توابع نگور به خبرنگار چهاربهاران، گفت: در حال حاضر اعتیاد یکی از جدی ترین دغدغه های این شهر به شمار می رود و می طلبد در چنین شرایطی با تنظیم طراحی و همچنین اجرای جدی و هدفمند برنامه ها، نسبت به کاهش آسیب های اجتماعی در نگور اقدام کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر نگور بیان کرد: در مدیریت شهری، هزینه کافی و رضایت بخشی برای توسعه فرهنگی نشده که البته وجود کمبودها و تنگناهای مالی در جاری شدن چنین شرایطی بی تاثیر نبوده است.

شه بخش افزود: وجود دغدغه ها و محدودیت های مالی قابل درک است اما باید در اولویت گذاری ها نیز تجدید نظر شود و فرهنگ به عنوان عنصری سرنوشت ساز در صدر برنامه ریزی های نرم افزاری و سخت افزاری قرار گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر نگور یادآور شد: امیدواریم با همنوایی، هماهنگی و همسویی مضاعف و افزایش تزریق و تخصیص بودجه و اعتبارات در این حوزه اولویت دار، اعتلا و انسجام فرهنگی در شهر ۴۰۰ هزار نفری نگور با تقویت هر چه بیشتری همراه شود.

شهر نگور مرکز بخش دشتیاری در جنوب استان سیستان و بلوچستان و در 64 کیلومتری شهرستان چابهار در منتهی الیه جنوب شرق کشور با وسعت 195 هکتار و جمعیتی بالغ بر 4000 نفر واقع شده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا