رئيس‌جمهور آمریکا در راستای اجرای توافق اتمی با ایران مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کرد. وزیر خارجه آمریکا با اختیار کامل لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران راهی وین شده است.

رئيس‌جمهور آمریکا در راستای اجرای توافق اتمی با ایران مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کرد. وزیر خارجه آمریکا با اختیار کامل لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران راهی وین شده است.
در آستانه انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اقدامات ایران در راستای اجرای توافقی اتمی با غرب، رئیس‌جمهور آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کرد.
با این مجوز تحریم ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی در مورد فروش هواپیماهای غیرنظامی که پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران و در دوران ریاست‌جمهوری جیمی کارتر صادر شده بود، لغو می‌شود.

به گزارش روزنامه آمریکایی “یو‌اس‌ای تودی” باراک اوباما به عنوان گامی در راستای اجرای توافق اتمی با ایران با صدور یادداشتی، به جان کری، وزیر خارجه آمریکا اختیار داده است که مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را امضا کند.

بیشتر بخوانید: گزارش آژانس درباره اجرای تعهدات ایران شنبه منتشر می‌شود

کنگره آمریکا سال ۲۰۱۰ میلادی به رئیس‌‌جمهور آمریکا اجازه داده بود تا صادرات برخی از کالاها، خدمات یا فن‌آوری‌های خاص به ایران را در صورتی که در راستای “منافع ملی” آمریکا باشند، از سر گیرد.

لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی ایران

جان کری در آستانه انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد راستای آزمایی اقدامات ایران در راستای اجرای توافق اتمی با کشورهای عضو گروه ۵+۱ راهی مقر این آژانس در وین شده است.

مشاور امنیتی کاخ سفید جمعه (۱۵ ژانویه/ ۲۵ دی) به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود: «ایران تقريبأ تمامی خواسته‌های مطرح در توافق اتمی را اجرا کرده است و موردی نمانده است که نادیده گرفته شده باشد.»

بن رودرز اجرای این اقدامات را “عقب‌گردی قابل توجه در برنامه اتمی ایران” خوانده بود. او تصریح کرده بود که روز انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان روز آغاز اجرای توافق اتمی شناخته می‌شود و پس از آن لغو تحریم‌های ایران آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید: انتقاد قانون‌گذاران آمریکا از تأخیر در تحریم جدید ایران

به گزارش روزنامه “یو‌اس‌ای تودی” این مسئله البته تنها شامل بخشی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی خواهد شد که مرتبط با برنامه‌اتمی این کشور بوده و تحریم‌های مرتبط با نقض حقوق بشر در ایران و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های تروریستی به قوت خود باقی خواهند ماند.

با برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی، جمهوری اسلامی می‌تواند از آمریکا هواپیماهای مسافربری بخرد و در مقابل صنایع دستی مانند فرش و قالیچه به این کشور صادر کند.

درخواست جمهوری‌خواهان برای تصویب تحریم‌های جدید

لغو بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در حالی آغاز خواهد شد که جمهوری‌خواهان آمریکا خواستار تصویب تحریم‌های تاز‌ه‌ای علیه ایران هستند.

روز جمعه ۱۳ سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا خواستار تصویب تحریم‌های جدیدی علیه ایران به دلیل انجام آزمایش‌های موشکی در سال گذشته میلادی شدند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در مقابل در روز جمعه اعلام کرده بود که برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران مانعی بر سر راه آمریکا برای اتخاذ اقدامات دیگر علیه ایران در دیگر عرصه‌ها ایجاد نخواهد کرد.

او تأکید کرده بود که مذاکرات در مرحله نخست بر برنامه اتمی متمرکز است و این مسئله نگرانی شماره یک آمریکا و متحدان این کشور از جمله اسرائیل است.

به گفته جاش ارنست ایران به دلیل انجام آزمایش‌های موشکی “به طور بالقوه در معرض تحریم‌های قابل‌توجهی” قرار گرفته است و آمریکا به اعمال فشار بر ایران در این زمینه ادامه می‌د‌هد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا