سازمان ملل: ایران به وعده‌های روحانی در مورد حقوق اقلیت‌ها عمل نکرد

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه (۱۲ اسفند/ ۳ مارس) با انتشار گزارش تازه‌ای در مورد اوضاع حقوق بشر در ایران “ابراز نگرانی عمیق” کرد.
در این گزارش به شمار بالای اعدام‌ها در سال گذشته اشاره شده و آمده که جمهوری اسلامی ایران به وعده خود در باره حفاظت از اقلیت‌های قومی و مذهبی عمل نکرده است.
بیشتر بخوانید: شش زندانی کرد برای اجرای حکم اعدام به بخش قرنطینه منتقل شدند
در این گزارش که از دفتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به شورای حقوق بشر این سازمان ارسال شده در مورد نقض حقوق زنان، اقلیت‌های مذهبی، خبرنگاران و فعالان ابراز نگرانی شده است.
گزارش سالانه سازمان ملل متحد در باره وضعیت حقوق بشر در ایران در حالی منتشر می‌شود که مهلت تعیین‌شده برای رسیدن به توافقی کلی در مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی به پایان خود (اواخر ماه مارس) نزدیک می‌شود.
رویترز به نقل از گزارش یادشده می‌نویسد، ایران بین ژانویه و نوامبر سال ۲۰۱۴ دست کم ۵۰۰ نفر و احتمالا خیلی بیشتر از این تعداد را اعدام کرده است. اکثریت اعدام‌شدگان از محاکمه‌ای عادلانه برخوردار نبودند و بیش از ۸۰ درصد آنان در رابطه با جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شدند.
این گزارش بر “نگرانی عمیق” دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد “شمار افزایش‌یابنده اعدام‌ها، از جمله اعدام زندانیان سیاسی و زیر سن قانونی” تأکید کرده است.
“ایران به وعده روحانی عمل نکرد”
در گزارش سالانه سازمان ملل متحد یادآوری شده که ایران به وعده حسن روحانی‌، رئیس‌جمهور ایران در باره “گسترش حفاظت از همه گروه‌های مذهبی و اصلاح قوانین تبعیض‌آمیز علیه اقلیت‌ها” عمل نکرده است.
سازمان ملل در گزارش خود می‌گوید، وعده‌های یادشده روحانی تجلی نیافت و “کسانی که در جست‌وجوی به رسمیت شناخته شدن بیشتر حقوق فرهنگی و زبان خود هستند با خطر مجازا‌ت‌های سخت، از جمله مجازات اعدام روبرو هستند.”
“ادامه سرکوب در ایران”
گزارش سازمان ملل می‌گوید، تهران به سرکوب آزادی بیان ادامه داده، ۵ میلیون وب‌سایت را مسدود و خبرنگاران را زندانی کرده است. “ممنوعیت کار وکلای مدافع حقوق بشر و آزار فعالان” باعث ایجاد “عقب‌گردی در مقیاس کلی در کشور” شده است.
گزارش یادآور می‌شود که مظنونان در ایران شکنجه شده و مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند، ماه‌ها در انفرادی نگهداری می‌شوند بدون این که به وکیل دسترسی داشته باشند و برای اتهام‌هایی مانند “فساد فی‌الارض” و “محاربه با خدا” با خطر مرگ روبرو هستند.
در گزارش همچنین آمده که ایران همکاری خود در زمینه پیمان‌نامه‌های حقوق بشری سازمان ملل را بیشتر و از زید ‌رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان برای دیدار از این کشور دعوت کرده است. در عین حال آمده که ایران از بازرسان سازمان ملل در زمینه حقوق بشر دعوت نکرد و پرسش‌نامه‌های ۲۴ و ۲۹ این سازمان پیرامون مواردی ویژه را بی‌پاسخ گذاشت.
سازمان ملل در گزارش تازه خود می‌گوید، دوسوم زنان ایران مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند. دخترها مجبور به ازدواج در سن پایین می‌شوند، به طوری که حدود ۴۸ هزار و ۴۵۰ دختر بین ۱۰ تا ۱۴ سال در سال ۲۰۱۱ ازدواج کردند و ازدواج حداقل هزار و ۵۳۷ نفر از آنها نیز در سال ۲۰۱۲ صورت گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا