مهندسی گسترده در انتخابات زاهدان

مشخص نیست با چه نوع مهندسی پیچیده مصالح نظام توانستند آیت الله جنتی را در ته لیست ١٦ نفری خبرگان تهران جاسازی کنند. اگرچه باید اعتراف کرد که حتی عزرائیل هم از حذف جنتی ناکام مانده، چه برسد به دیگران. اما اتاق فکر نظام برای حفظ تنها کاندیدای اصولگرایان در استان سیستان و بلوچستان یعنی حسینعلی شهریاری به احتمال زیاد استراتژی مشابه ای را اتخاذ نموده. استراتژی تقلب محوری که مدارک آن حداقل در مورد زاهدان موجود است.

دكتر عبدالستار دوشوكی

برای جمهوری اسلامی استانی مانند سیستان و بلوچستان با موقعیت ژئواستراتژیک ویژه، و شرایط امنیتی، قومی و مذهبی پیچیده از اهمیت بسیار بالایی برقرار است. به همین دلیل بعد از اتحاد بی سابقه اهل سنت و بلوچها و اصلاح طلبان و طرفداران دولت در زاهدان حول محور دو کاندیدای مشترک یعنی علیم یارمحمدی (ریگی) که بلوچ و سنی مذهب است و غلامرضا عزیزیان که سیستانی ـ بیرجندی و شیعه مذهب است. هر دو این کاندیداها توسط مسجد مکی زاهدان، علما و معتمدین بلوچ، اصلاح طلبان و طرفداران دولت و بخش وسیعی از سیستانی ها و بیرجندی های مقیم زاهدان حمایت می شدند. در نتیجه سرنوشت علیم یارمحمدی و غلامرضا عزیزیان بعنوان یک تیم که مورد وثوق بیش از دو سوم نحله های سیاسی، قومی و مذهبی مردم زاهدان بود، به یکدیگر بطور تجزیه ناپذیری گره خورده بود.

بهمین دلیل تعجب آور نبود زمانی که بامداد روز شنبه علی‌اصغر جمشید نژاد رئیس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار فارس اعلام کرد که یارمحمدی و عزیزیان پیشتاز هستند و حسینعلی شهریاری (تنها نماینده اصولگرایان و جبهه پایداری) در رده سوم قرار دارد. اما صبح شنبه یعنی زمانی که محرز شده بود یارمحمدی و عزیزیان پیروز انتخابات مجلس شورای اسلامی شده اند، به ناگاه گویا معجزه ای غیر مترقبه رخ می دهد. زمانی که هیچکدام از کاندیداها و یا نمایندگان آنها حضور نداشتند، ناگهان ٣٥ صندوق آکبند مملو از رای به فرمانداری زاهدان تحویل داده می شود. حیرت آور اینکه حتی نمایندگان فرمانداری زاهدان که در کنار این صندوق ها حضور نداشتند با تعجب، اما در نهایت با تسلیم تمکین می کنند و شمارش ٣٥ صندوق آکبند آغاز می شود که گویا هدیه غیبی امام زمان به نماینده اصولگرایان بوده است. زیرا بعد از شمارش ٣٥ صندوق غیبی شهریاری از عزیزیان با تفاوت اندکی پیشی می گیرد و یکبار دیگر نقشه های استکبار جهانی توسط دستهای غیبی امام زمان در استان ناآرام سیستان و بلوچستان بر آب می شوند. این وضعیت مایه نگرانی و اعتراض مردم را در پی داشته است و خبر می رسد که برخی کاندیداها نیز به جد پیگیر این قضیه هستند و اعتراض و شکایات شان را به مراجع قانونی ارائه و ابلاغ کرده اند. اما ظاهرا این تصمیم از بالا است که بخاطر مصاح نظام در تهران اتخاذ شده. در نتیجه شکایات و اعتراضات قانونی در زاهدان ره بجایی نخواهد برد.

استراتژی تقلب در زاهدان به سه شیوه هماهنگ اعمال شده است. اول با استفاده از بیش از بیست هزار شناسنامه که در اختیار شهریاری و تیم او قرار داشته. از این شناسنامه ها در انتخابات گذشته نیز استفاده شده است. دوم از طریق ٣٥ صندوق غیبی که صبح روز شنبه به فرمانداری زاهدان آورده شدند. در صورتی که از نظر زمانی و لجستیکی همه صندوق ها حداکثر تا دو ساعت بعد از پایان رای گیری می بایست به فرمانداری تحویل داده می شدند. سوم از طریق آوردن تعداد بسیار زیادی از عوامل بسیج زابل و روستاهای اطراف آن به زاهدان برای رای دادن به شهریاری. امری که کاملا غیرقانونی است. دیدئوی ضمیمه بخوبی اعتراضات مردم زاهدان را در کنار اتوبوس مملو از رای دهندگان زابلی در زاهدان نشان می دهد. (لینک به ویدئو: http://iranglobal.info/node/53556)

 

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان

دوشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٤

[email protected]

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا