نامه های پدر شیر احمد شیرانی به مسئولان در خصوص وضعیت بغرنج فرزندش در حبس تبعیدی / سند

پدر سالخورده زندانی سیاسی شیراحمد شیرانی با توجه به وضعیت بغرنج فرزندش در هزاران کیلومتر دورتر از خانه دست به قلم برده است تا دادخواهی خود نسبت به وضعیت فرزندش و نقض حقوق او را به گوش مسئولان برساند.

خبرگزاری هرانا – چاکر شیرانی، پدر زندانی سیاسی شیراحمد شیرانی در رابطه با وضعیت بغرنج فرزندش در زندان اردبیل به مسئولان مختلف کشوری از جمله رئیس جمهور، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، اداره اطلاعات زاهدان و رئیس سازمان زندانها نامه هایی نوشته است که می توانید در ادامه مطالعه کنید.

او در این نامه ضمن شرح وضعیت فرزندش که حبس ۲۲ ساله خود را بصورت تبعیدی و هزاران کیلوتر دورتر از محل زندگی خود در زندان اردبیل می گذراند وی را محروم از حقوق اولیه از جمله اجازه به جا آوردن مناسک مذهبی و نیز قربانی عدم اجرای اصل تفکیک جرایم خوانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، چاکر شیرانی، پدر سالخورده زندانی سیاسی شیراحمد شیرانی با توجه به وضعیت بغرنج فرزندش در هزاران کیلومتر دورتر از خانه دست به قلم برده است تا دادخواهی خود نسبت به وضعیت فرزندش و نقض حقوق او را به گوش مسئولان برساند.

این شهروند سالخورده چهار نامه دادخواهی خود را خطاب به شخص رئیس جمهور، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، رئیس سازمان زندانهای کل کشور، و اداره اطلاعات در شهر زاهدان نوشته است.

او در نامه هایی که تصویر آن در ادامه می آید گوشه هایی از نقض حقوق فرزندش در گذشته از جمله “نگهداری او به مدت سه سال در اداره اطلاعات زاهدان در حالی که ممنوع الملاقات بوده و دسترسی به او برای این خانواده ممکن نبوده است” گفته است.

در قسمت مشترک دیگری از نامه های ارسالی چاکر شیرانی عنوان می کند با اینکه شیراحمد معتاد نیست اما بالاجبار او را از چند هفته قبل به بند معتادان این زندان منتقل کرده اند.

پدر سالخورده این زندانی سیاسی در ادامه از آزار فرزندش توسط ماموران زندان می گوید و مدعی میشود فرزندش به دلیل شرایط تبعید و آزار توسط زندانبانان امکان به جا آوردن مناسک مذهبی خود را ندارد.

آقای شیرانی در قسمتی از نامه ارسالی خود به اداره اطلاعات زاهدان به نقل از فرزندش در مواجه مستمر با نقض حقوق اولیه خود می گوید شیراحمد از تصمیم خود برای اعتصاب غذا در صورت تداوم این وضعیت خبر داده است.

در انتهای نامه های ارسالی، این شهروند سالخورده بلوچ از مسئولان خواستار آزادی فرزندش که اکنون سه هزار کیلومتر دورتر از خانه خود تحمل حبس می کند می شود و ضمن یادآوری کهولت سن و ناتوانی خود برای طی مسافت طولانی امیدوار است حتی اگر آزادی او ممکن نیست لااقل تخفیفی در حبس او قائل شوند.

لازم به یادآوری است شیر احمد شیرانی فرزند چاکر متولد سی ام شهریور ۱۳۶۲، مجرد، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد ۷۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد. وی که از جمله زندانیان متهم به محاربه از طریق همکاری با اپوزیسیون بلوچستان است به حکم دادگاه انقلاب هم اکنون هشتمین سال از حبس ۲۲ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می کند. آقای شیرانی روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، به دلایل نامعلومی از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان به بند پنچ تبعید شد.

باتوجه به سنی مذهب بودن این زندانی تبعیدی و با توجه به اینکه در گذشته زندانیان تحریک شده این زندان وی و تنی دیگر از زندانیان اهل سنت را به دلیل اختلافات دینی مضروب کرده بودند و در این ضرب و شتم از حمایت مسئولان زندان نیز برخوردار بودند تبعید شیراحمد شیرانی به چنین محلی بر دامنه نگرانیها از سلامت و امنیت این زندانی افزوده است. آقای شیرانی هم اکنون برای ادای فرایض مذهبی خود نیز با دشواری دو چندان روبه است.

شیراحمد شیرانی به دلیل شرایط روحی و جسمی سختی که در این مدت متحمل شده، نبود امکانات پزشکی و عدم رسیدگی درمانی به آسیب های وارده به ناحیه پا، به گفته پزشک زندان اکنون نیاز به عمل جراحی دارد تا بتواند به راحتی حرکت نماید. رسیدگی که تاکنون از آن محروم مانده است. همچنین این زندانی از بیماری های کلیوی و معدوی نیز رنج می برد که در بهداری زندان تنها با تجویز داروهای مسکن به آنها رسیدگی می شود.

این زندانی سیاسی در صورت اجرایی شدن ماده ۲۸ قانون مجازات اسلامی جدید در رابطه با جرایم امنیتی، می تواند شامل تخفیف در حکم وی شود، اما آقای شیرانی تاکنون با دخالت نهادهای امنیتی از حق کاهش محکومیت و حتی مرخصی درمانی نیز محروم بوده است.

در حال حاضر، شیراحمد شیرانی به همراه چهار زندانی سیاسی در تبعید به نام های علی پژگل، عبدالکریم شه بخش، ماهر کعبی و نور احمد حسن زهی در بند معروف به «بند مرگ» زندان مرکزی اردبیل تحمل حبس می نماید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا