شیرین عبادی: کی نوبت آشتی با مردم ایران می‌رسد؟

شیرین عبادی در نامه خود با طرح این پرسش از رئیس‌جمهور ایران که “حكومت ايران با دشمن ٣٧ ساله خود آشتی كرد و من در حيرتم چرا نمی‌تواند با مردم خود آشتی کند؟”
شیرین عبادی، برنده نوبل صلح، روز یکشنبه (۱۷ ژانویه/ ۲۷ دی) در نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران، با اشاره به تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا که از آنان‌ با عنوان “گروگان” سیاسی یاد کرده است، خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی داخل ایران شد.
برنده ایرانی نوبل صلح در نامه خود که در وب‌سایت “مرکز حامیان حقوق بشر” منتشر شد، نوشت: «در غياب دادگاه‌های مستقل، متهمين سياسی و عقيدتی محروم از يك دادرسی عادلانه بوده و در حقيقت آن‌ها نيز به نوعی گروگان مامورين امنيتی هستند.»

شیرین عبادی در نامه خود این پرسش را مطرح کرد که “چه زمان نوبت آشتی با ملت ایران فرا می‌رسد كه متعاقب آن گروگان‌های وزارت اطلاعات كه در زندان‌ها بسر می‌برند، آزاد شوند؟”

خانم عبادی در نامه خود به اسامی افرادی نظیر اميد كوكبی (دانشجوی نخبه فیزیک)، عبدالفتاح سلطانی (وكيل دادگستری)، نرگس محمدی (فعال مدنی)، بهاره هدايت (فعال دانشجويی)، عيسی سحرخيز (روزنامه‌نگار) و سعید مدنی (فعال سیاسی) اشاره کرد و خواستار آزادی آن‌ها و “ده‌ها تن ديگر” شد که در زندان‌های ایران محبوس هستند.

شیرین عبادی در نامه خود با طرح این پرسش از رئیس‌جمهور ایران که “حكومت ايران با دشمن ٣٧ ساله خود آشتی كرد و من در حيرتم چرا نمی‌تواند با مردم خود آشتی کند؟” افزود: «اگر شورای امنيت ملی می‌تواند خبرنگاری را كه گروگان گرفته شده به شيرينی آشتی‌كنان با آمريكا آزاد كند چرا نمی‌تواند استاد دانشگاه و زنی هنرمند چون زهرا رهنورد را آزاد كند؟ اگر قوه قضاييه می‌تواند سعيد عابدينی را كه گناهش فقط اعتقاد مذهبی او بوده، به خاطر داشتن تابعيت آمريكايی آزاد كند چرا برای آزادی مهدی كروبی كه جرمش صرفا اعتراض به نتايج انتخابات بوده اقدامی نمی‌کند؟ اگر آقای ظريف می‌تواند با ابر قدرتی چون آمريكا چانه زند تا چند تاجر ايرانی را از زندان‌های آمريكا آزاد كند چرا اين كار را برای آزادی زندانيان وقايع سال ۱۳٨٨ نمی‌كند؟»

برنده نوبل صلح در نامه خود با ابراز خوشحالی از آزادی چهار تبعه ایرانی آمریکایی که به “بهانه‌های واهی” در ایران زندانی بودند اظهار امیدواری کرد که “روزی نوبت آشتی با ملت شریف ايران فرا رسد و به شیرینی آن آشتی کنان شاهد باز شدن درهای زندان و آزادی زندان سیاسی و عقیدتی باشیم”.

روز شنبه (۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی) هم‌زمان با روز اجرای برجام چهار زندانی دو تابعیتی در ایران آزاد شدند. این افراد سعید عابدینی، امیر میرزایی حکمتی، جیسون رضاییان و نصرت‌الله خسروی بودند. دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت آزادی آن‌ها “در چارچوب مبادله زندانیان” انجام شده است.

پرسش درباره آزادی رهبران در حصر

وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، نیز با انتشار یادداشتی نسبت به مبادله زندانی بین ایران آمریکا واکنش نشان داد و خواستار آزادی سه رهبر اعتراضات سال ۱۳۸۸ از حصر شد.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از بهمن سال ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی به سر می‌برند. یکی از مباحت مطرح شده از سوی حسن روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری پایان دادن به فضای امنیتی در کشور و خاتمه بازداشت خانگی این سه نفر بود.

بیشتر بخوانید: بازتاب اجرای برجام و رفع تحریم علیه ایران در نشریات اروپا

در یادداشت سایت کلمه با بیان این‌که “هم در ایران و هم در آمریکا تصمیم به آزادی زندانیان نه از روند قضایی بلکه با تصمیم سیاسی و با هدف «مصالح ملی» صورت گرفته است”، آورده شده است: «آزادی افرادی که بارها از سوی قوه قضاییه اعلام شده بود که جاسوسی آن‌ها محرز بوده است و مستوجب تحمل حبس و زندان هستند، این پرسش را برای افکار عمومی ایجاد می‌کند که چگونه می‌توان متهم به جاسوسی را آزاد کرد اما فرزندان این آب و خاک را که به جرم پرسشگری و فعالیت در چارچوب قانون نه تنها در حبس نگه داشت و برای طولانی‌تر کردن این حبس هر روز پرونده‌ی تازه‌ای برای آنان گشود، بلکه فعالان مدنی و سیاسی و هنرمندان را هم به بهانه‌های مختلف همه روزه راهی زندان و دادسرا و حبس کرد.»

سایت کلمه می‌نویسد: «حسن روحانی طی دو سال و نیم گذشته نسبت به قولی که در مورد مساله هسته‌ای کشور داده بود، خوش درخشید و ثابت کرد که می‌خواهد چرخ اقتصاد بچرخد حتی اگر چرخ‌های سانترفیوژها دیگر نچرخد، حال به نظر می‌رسد که زمان وفای به عهد حسن روحانی برای حل مساله حصرها و حبس‌ها فرا رسیده باشد.»

سایت کلمه پایان گرفتن حصر را مطالبه‌ی مردمی که در سال ۱۳۹۲ به حسن روحانی رای دادند خواند که نیازمند پاسخگویی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا