قطعنامه تظاهرات حزب مردم بلوچستان-  برلین

قطعنامه تظاهرات حزب مردم بلوچستان-  برلین

تظاهرات حزب مردم بلوچستان در اعتراض به تداوم و تشدید سرکوب و در اعتراض به نقض حقوق بشر توسط حاکمیت ایران در بلوچستان است. امروز بار دیگر یاد یعقوب مهرنهاد  فعال مدنی و مُبلغ عدم خشونت در بلوچستان و اولین وبلاگنویس فعال حقوق بشری اعدام شده جهان، که در چهارم آگوست سال ۲۰۰۸ در ایران اعدام گردید، را گرامی میداریم.

نقض حقوق بشر مردم بلوچستان هر سال گسترده تر، سازمانیافته تر، خشن تر و ابعاد بیشتری به خود میگیرد و در جهت همانندسازی اجباری”آسمیلاسیون” و درآوردن مردم بلوچ در سرزمین خودشان به یک اقلّیت قومی، زمینه به حاشیه راندن آنها شکل عملی بخود میگیرد.

اعتراض مردمانی که حقوق آنها نقض میشود شدیداً سرکوب میگردند. برای ایجاد رعب و وحشت و به هدف به عقب راندن و به سکوت کشاندن مردم حق طلب و معترض بلوچ، آنها دستگیر، شکنجه و زندانی میشوند و در راستای ایجاد ترس و وحشت و زهرچشم گرفتن بلوچها، افراد بیشتری اعدام میگردند.

۱- زنان در جمهوری اسلامی در همه سطوح از تبعیض حکومتی در رنج هستند و از امنیت لازم برخوردار نیستند. به زنان بلوچ و زنان ملتهای خارج از حاکمیت، مضاعف تبعیض میشوند.

۲- زبان و فرهنگ ملت بلوچ به هدف نابود کردنش تحقیر میشود. کودکان بلوچ از آموزش به زبان مادری که موجب افت تحصیلی گسترده وعام میشود، محرومند. به دانشجویان بلوچ بر دیده امنیتی نگریسته میشود و فارغ التحصیلان در بازار کار جذب نمیشوند.

۳- جوانان بلوچ که نان آور خانواده خود هستند، از بیکاری و فشار اقتصادی اغلب کارها کاذب سوختبری می کنند. رژیم جمهوری اسلامی بجای ایجاد شغل در بلوچستان، به نیروهای انتظامی و امنیتی خود دستور شلیک مستقیم به سوختبران” فروشنده بنزین و گازوئیل” را داده است.

هر هفته تعدادی از جوانان بلوچ سوختبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی و امنیتی، در شعله های مهیب و آتشین بنزین و گازوئیل آتش گرفته و جان خود را از دست میدهند، به این صورت خانواده های بیشماری نان آوران خود را از دست میدهند و بی سرپرست میمانند. در اثر فقر و کمبود مواد غذایی و عدم دسترسی به پزشک و دارو، زنان و مردان سالمند، کودکان و جوانان و بیماران بیشماری در بلوچستان جان خود را از دست میدهند.

۴- رژیم ایران در ادامه سیاست استعمار و استثمار بلوچستان، با اعلام سیاست همایش جمعیتی در صدد تغییر بافت جمعیت و تبدیل کردن مردم بلوچ به جامعه ای اقلیت در بلوچستان است. ما این سیاست بلوچ ستیز که باعث تنش ملی میشود، را محکوم می کنیم.

۵- در ایران آزادی اندیشه و بیان وجود ندارد. نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان همواره در خطر بازداشت و زندانی شدن قرار دارند، آقای یعقوب مهرنهاد وبلاگ نویس بلوچ در این ارتباط اعدام گردید.

۶- ایران با تصویب قوانین ایدئولوژیک مذهبی دُگم شیعی، تبعیض نسبت به گروههای ملی غیرفارس و غیر شعیه را قانونی کرده است، با سیستم گزینش و اضافه کردن پرسشهای دانش مذهبی و وفاداری به ولایت فقیه گروه های متفاوت فکری سیاسی، مذهبی و ملی را مورد تبعیض قرار می دهد.

جمهوری اسلامی ایران عملا یک جامعه آپارتایدی بر علیه ملت های بلوچ، ترک آذربایجانی، ترکمن، لر، کرُد و اقلیتهای مذهبی همانند سنی ها و طیف های مختلف صوفی و دراویش و اقلیت های دینی همانند مسیحی، بهایی، یهودی، یارسان و… بوجود آورده است.

کارنامه جمهوری اسلامی ایران در زمینه رعایت حقوق بشر به شدت منفی و سیاه است. ملتهای خارج از حاکمیت چون ملت های بلوچ، ترک، کرُد، عرب، ترکمن، لر و سایر اقوام و اقلیت های مذهبی به شدت سرکوب میشوند.

حزب مردم بلوچستان از دولت فدرال آلمان و اتحادیه اروپا تقاضا دارد، برای رسیدن به اهداف انسانی منطبق با منشور جهانی حقوق بشر در ایران، در ارتباطات سیاسی و دیپلماتیک خود از ایران بخواهند:

۱- منشور جهانی حقوق بشر و قوانین بین المللی را رعایت نماید.

۲- حقوق زنان رعایت شود و امنیت آنان تأمین گردد.

۳- اعدام زندانیان بلوچ و دیگر زندانیان به هر بهانه، متوقف شود. زندانیان سیاسی آزاد و پیگرد فعالین سیاسی بلوچ متوقف شود. کشتار جوانان بلوچ به هر بهانه و بویژه کشتار سوختبران بلوچ را متوقف کند.

۴- اقدام در بهم زدن ترکیب جمعیتی در بلوچستان، که میتواند عاملی برای درگیری داخلی شود را، متوقف نماید.

حزب مردم بلوچستان

۳۱ آگوست ۲۰۱۹ برلین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا