معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: سیستان و بلوچستان رکوردار بیماری سل در کشور است!؟

سل مهم‌ترین بیماری عفونی در سراسر جهان است که سالیانه موجب مرگ میلیون‌ها نفر می‌شود،
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، دکتر مهدی طباطبایی با بیان اینکه سل مهم‌ترین بیماری عفونی در سراسر جهان است که سالیانه موجب مرگ میلیون‌ها نفر می‌شود، گفت: این مهم می طلبد تا همه مردم سرفه مداوم بیش از دو هفته را جدی گرفته و به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان رکوردار بیماری سل در کشور است، افزود: رسیدن به هدف حذف سل در استان مستلزم عزم عمومی، مشارکت همگانی، همدلی و حمایت همه جانبه مردم و مسؤولان است.
وی ضمن تاکید بر ارائه آموزش های لازم به افراد بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درنظر دارد برای ارتقای کمی و کیفی خدمات بیماریابی و آموزش که از اصول مهم در پیشگیری و کاهش بروز بیماری سل است کمپین آموزش و غربالگری سل را در جمعیت‎های پرخطر، حاشیه نشین، روستایی و سیاری ایجاد کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هدف از راه اندازی این کمپین را تقویت آموزش‎ها و تشدید بیماریابی برای کشف به موقع بیماران به عنوان مخازن انتشار بیماری و در نتیجه ارتقای امر پیشگیری از ابتلا به بیماری سل، به کمک داوطلبین سلامت تحت پوشش دانشگاه عنوان کرد.
وی بیان داشت: کمپین آموزش و غربالگری سل به مدت 2 سال دایر است و به زودی در شهرستان‎های زاهدان و خاش به صورت پایلوت و از مهرماه در همه شهرستان‌های تابعه دانشگاه اجرایی خواهد شد.
گفتنی است: براساس آخرین هدفگذاری سازمان جهانی بهداشت در خصوص بیماری سل، هدف حذف سل تا سال 2050 با دستیابی به 3 “صفر” در دستور کار کشورها قرار گرفته است؛ صفر در بروز سل ، صفر در میزان مرگ ناشی از سل و صفر در هزینه هایی که بعلت بیماری سل بر خانواده ها تحمیل می گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا