کشته شدن دو شهروند بلوچ توسط نیروهای بسیج در کورین زاهدان

برادر و برادر زاده یکی از معتمدان طائفه شه بخش توسط بسیجی ها کشته شدند. و اتهام “تکفیری” به کشته شدگان زده شد.

برادر و برادر زاده یکی از معتمدان طائفه شه بخش توسط بسیجی ها کشته شدند. و اتهام “تکفیری” به کشته شدگان زده شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ حاجی یوسف شه بخش و کامران شه بخش در آتش باری نیروهای بسیج در کورین زاهدان کشته شده و در اثر آتش گرفتن خودرو به طور کامل در آتش سوختند.

گویا در جریان این تیراندازی بی ضابطه روح الله عالی فرمانده گردان کورین سپاه کورین نیز کشته شده است.

حاج یوسف شه بخش برادر “حاجی امید شه بخش” و کامران برادر زاده حاجی امید یکی از معتمدان و چهره های شناخته شده طائفه شه بخش در شهر زاهدان هستند. شهرت حاجی امید شه بخش بر می گردد به نقش عمده وی در جریان آزادی مرزبانان گروگان گرفته شده توسط گروه جیش العدل. حاجی یوسف و کامران شه بخش خود نیز از نیروهای بومی بسیج بوده اند.

در همین زمینه حاج امید شه بخش در گفتگو با گزارشگر کمپین فعالین بلوچ با تایید مساله “ترور” برادر و برادر زاده خود در تشریح ماجرا گفت: نیروهای بسیجی کورین به اشتباه به سمت آنها شلیک کرده و آنها را ترور کرده اند. وی افزود: جنازه ها طبق خبری که به ما رسیده کاملا سوخته اند و ما با مسئولان جلسه گرفته و پیگیر مساله هستیم.

حاجی امید در پاسخ به سوال گزارشگر کمپین که در فضای مجازی و رسانه ها برادر و برادر زاده وی را نیروهای تکفیری و قاتل “روح الله عالی” معرفی کرده اند گفت: این مساله بی اساس است و این بسیجی ها پس از کشتن عزیزانمان مجبور اند برای حمایت از خود اخبار کذب و دروغ پخش کنند.

روزانه سیستان و بلوچستان وابسته به نهادهای امنیتی که در ابتدا کشته شدن روح الله عالی را به گروه های تکفیری نسبت داده بود ساعتی بعد با تغییر خبر آن را به “قاچاقچیان” نسبت داد.

این جریان اولین اقدام در نوع خود نیست که باعث کشته و زخمی شدن برخی از بومی های منطقه شده و پس از آن اخبار هدف داری در رسانه ها منتشر می شود. سالیانه ده ها نفر از شهروندان بلوچ در اثر تیراندازی های “بی ضابطه” یا “متعمدانه” نیروهای انتظامی و امنیتی و بسیج کشته می شوند.

اما در هیچکدام از این موارد مسئولان امنیتی پاسخگوی شکایت های مردمی نبوده اند. لازم به ذکر است که سپاه پاسداران که از سال ۸۸ به طور رسمی مسئول تامین امنیت استان سیستان و بلوچستان شده طرحی به نام بسیج عشایری را اجرا و پیرو آن طوائف بلوچ را مسلح کرده است.

گسترش سلاحهای مجوز دار در بین مردم باعث افزایش جرم در استان شده است، این موضوع تا جایی پیش رفته است که اعتراض بسیاری از ائمه جمعه را در پی داشته است.

ائمه جمعه بلوچ از سپاه خواسته اند که سلاح ها را از دست مردم عادی جمع آوری کرده و صرفا در دست نیروی انتظامی باشد.

سپاه پاسداران اما در پاسخ به انتقادات اقدام به تهدید این روحانیان کرده است و تا کنون هیچ تغییری در سیاست های امنیتی سپاه مشاهده نشده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا