اعلام تشکیل کانتون خودمختار کُرد جدید در شمال سوریه

دلیل عثمان مسئول اطلاع رسانی اداره محلی خودمختار در مناطق کُرد نشین شمال سوریه گفت که شهرک تل‌ابیض در استان الرقه، به عنوان کانتون خودمختار جدیدی اعلام شده است.
این مسئول کُرد که با خبرگزاری رویترز از راه اسکایپ مصاحبه کرده، زمان این اعلام را مشخص نکرده است.
اما دو مسئول دیگر که نخواستند هویتشان فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که شهرک تل‌ابیض، رسما به مناطق تحت مدیریت کُردها در شمال سوریه پیوست.
شهرک تل ابیض، ژوئن گذشته توسط واحدهای حمایت از خلق کُرد که از پشتیبانی هوایی آمریکا برخوردار بودند، از تصرف شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش خارج شد.
پیشتر برپایی سه کانتون خودمختار عین‌العرب (کوبانی) و الجزیره در نزدیکی مرزهای عراق و عفرین در آن سوی استان رقه به طرف غرب، اعلام شده بود. اکنون با اعلام تل‌ابیض به عنوان کانتون جدید، مناطق خودمختار تحت مدیریت کُردها در شمال سوریه به یکدیگر متصل شدند.
دو مقام مسئولی که با خبرگزاری رویترز مصاحبه کردند گفتند اداره محلی شهرک تل ابیض که در آن نمایندگانی از کُردها، عرب‌ها، ترکمن‌ها و ارمنی‌ها حضور دارند، پیوستن تل‌ابیض را به مناطق خودمختار تحت مدیریت کُردها اعلام کردند.
«واحدهای حمایت از خلق کُرد» شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه که از حمایت آمریکا برخوردارند، طی یک سال گذشته موفق شدند شبه‌نظامیان داعش را از بسیاری از مناطق شمال سوریه از جمله عین‌العرب (کوبانی) و تل‌ابیض، خارج کنند.
قدرت گرفتن کُردها و توسعه مناطق تحت کنترلشان، نگرانی ترکیه را به همراه دارد. هنوز آنکارا، دولت سوریه و گروه‌های اپوزیسیون سوریه، به برپایی کانتون خودمختار کُرد در تل‌ابیض، واکنشی نشان نداده‌اند.
پیش از این دولت ترکیه به آمریکا و روسیه نسبت به حمایت از کُردهای سوریه هشدار داده بود. آنکارا حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه را مرتبط با حزب کارگران کردستان ترکیه به شمار می‌آورد. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا، حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک.ک را گروهی تروریستی به شمار می‌آورند.
طی هفته‌های اخیر کُردهای سوریه تلاش کردند به روسیه نزدیک شوند. پس از آن‌که ۳۰ سپتامبر گذشته حملات هوایی روسیه علیه مواضع مخالفان حکومت سوریه آغاز شد، صالح مسلح رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه به مسکو رفت و با میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا