سازمان عفو بین‌الملل رژیم سوریه را به اعدام ۱۳ هزار نفر در “زندان صیدنایا” متهم کرد

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی می‌گوید که رژیم سوریه حدود ۱۳ هزار نفر را بطور مخفیانه در زندانی در نزدیکی دمشق اعدام کرده است. به گزارش این سازمان، این اعدام‌ها بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در زندان نظامی “صیدنایا” انجام شده و بیشتر اعدام شدگان هم غیرنظامیان مخالف رژیم بوده‌اند.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل که این اعدام ها را «جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» توصیف کرده، نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر این که اعدام‌ها هنوز هم ادامه دارند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در هفته یک بار گروه‌هایی از زندانیان گاهی تا ۵٠ نفر از “زندان صیدنایا”، برای یک دادگاه نظامی صحرایی از سلول‌هایشان جدا و بعد از ضرب و شتم، شبانه در خفای کامل اعدام میشده‌اند.

به گفته این سازمان، حکم اعدام زندانیان در “زندان صیدنایا”، به دستور مقام‌های عالی رتبه رژیم بشار اسد اجرا می‌شده و هدف از آن سرکوب کردن مخالفان در میان مردم سوریه بوده است. عفو بین الملل در گزارش خود می گوید که گزارش در مورد اعدام زندانیان را بعد از گفتگو با ۸۴ شاهد عینی، شامل محافظان، زندانیان و کارمندان سابق زندان صیدنایا، تهیه کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، هزاران نفر در زندان صیدنایا در نزدیکی دمشق زندانی هستند، که بخشی از آنها مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند و یا وادار به تجاوز جنسی به زندانیان دیگر شده‌اند.

دولت سوریه تا کنون در مورد این گزارش واکنش نشان نداده اما سازمان عفو بین‌الملل از شرکت کنندگان در مذاکرات آینده ژنو درباره سوریه، خواسته است نتایج گزارش این سازمان درباره اعدام ها را نادیده نگیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا