مرگ ۴۲ نفر در اثر ابتلا به آنفلوانزای خوکی در ایران

شمار قربانیان آنفلوانزا در ایران به ۴۲ نفر رسیده است. بیشترین تعداد درگذشتگان این بیماری (۳۳ نفر) به استان کرمان تعلق دارند. به گفته وزیر بهداشت هیچ یک از درگذشتگان صرفا به علت آنفلوانزا فوت نکرده​اند.

شمار قربانیان آنفلوانزا در ایران در سه هفته گذشته به ۴۲ نفر رسید. وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هفته گذشته مرگ ۲۲ نفر را بر اثر ابتلا به آنفلوانزای H1N1 تائید کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، تاکنون ۳۳ نفر در استان کرمان، ۵ نفر در استان سیستان و بلوچستان، یک نفر در آبادان، دو نفر در لرستان و یک نفر در کرج بر اثر ابتلا به این بیماری فوت کرده​اند.

با وجود آمار بالای درگذشتگان در اثر ابتلا به آنفلوانزای خوکی، وزیر بهداشت روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در استان کرمان گفت که هیچ یک از درگذشتگان صرفا به علت ابتلا به این ویروس فوت نشده​اند و عوامل دیگری در مرگ این عده تاثیر داشته است. او گفته که ایدز، کهولت سن، بیماری​های مزمن قلبی، کلیوی و ریوی دلیل مرگ درگذشتگان مبتلا به آنفلوانزای خوکی بوده است.

بیشتر بخوانید: مرگ ۲۲ نفر در ایران به دلیل شیوع آنفولانزای خوکی

حسن هاشمی، وزیر بهداشت در کرمان با تائید افزایش شمار قربانیان، بیشترین تعداد را به استان کرمان متعلق دانست. نخستین مورد ابتلا به بیماری آنفلوانزای خوکی در حدود سه هفته پیش و در استان کرمان گزارش شده بود.

در همین زمینه:

مرگ ۲۲ نفر در ایران به دلیل شیوع آنفولانزای خوکی

تعطیلی دو روزه مدارس کرمان به دلیل شیوع آنفلوآنزای خوکی

مدارس و مهدهای کودک در استان کرمان به دلیل نگرانی از شیوع آنفلوآنزای خوکی به مدت دو روز تعطیل شدند. قربانیان آنفلوآنزای خوکی در کرمان ۲۸ تن گزارش شده است. در سیستان و بلوچستان هم ۸ تن قربانی شده‌اند. (07.12.2015)

اسهال سالانه جان ۲۳۰ هزار نفر را می‌گیرد

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده سالیانه ۴۲۰ هزار نفر در اثر مسمومیت‌های غذایی جانشان را از دست می‌دهند. همچنین ۵۵۰ میلیون نفر در دنیا دچار اسهال می‌شوند که ۲۳۰ هزار نفر از آنها جان خود را از دست می‌دهند. (04.12.2015)

در حالیکه در روزهای نخست شیوع این بیماری، برخی​ها ورود این ویروس به ایران را به اتباع خارجی ربط می​دادند، وزیر بهداشت روز پنجشنبه تاکید کرد که نکته خاصی وجود ندارد تا بتوان شیوع این بیماری را به اتباع خارجی ربط داد.

آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است که از سرماخوری شدیدتر و دوران آن طولانی‌تر است. این بیماری به شدت مسری است و از راه قطرات تنفسی و دست آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. تب بالا، درد و کوفتگی بدن، سرفه، گلودرد و آبریزش بینی و گاهی تهوع، اسهال و استفراغ از نشانه‌های آنفولانزا هستند.

این بیماری با استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک که برای درمان بیماری‌های باکتریایی مصرف می‌شوند، قابل درمان نیست و فرد بیمار به مراقبت‌های پزشکی و تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس آنفولانزا نیازمند است. ویروس‌های مختلفی می‌توانند باعث بیماری آنفولانزا شوند که ویروس H1N1 یکی از آنهاست.

آنفلوانزای خوکی نوعی بیماری ویروسی است که بیشتر در میان خوک‌ها و افراد نزدیک به آنان شایع بوده، اما از سال ۱۹۸۸ موارد ابتلای آن در میان انسان‌ها شدت گرفته است. موارد شناخته شده‌ی ابتلا به آنفولانزای خوکی در ایران از حدود ۶ سال پیش، به ویژه در ابتدای فصل سرما افزایش یافته است.

با نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی آشنا شوید:

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
آبجوی جوشیده

به اعتقاد بسیاری از مادران آلمانی – به ویژه در نسل‌های پیشین – آبجوی جوشیده برای درمان سرماخوردگی مفید است؟ برخی منابع علمی با نگاه یکجانبه هم این مدعا را تأیید می‌کنند. مثلا گفته می‌شود هومولون‌ها و ایزوهومولون‌های موجود در آبجو ویژگی‌های ضدویرروسی دارند. پژوهشگران “ساپورو”، سومین آبجوسازی بزرگ ژاپن، می‌گویند برای مشاهده هرگونه “تأثیر” ضدویروسی باید حدود ۲۰ لیتر آبجو جوشیده نوشید.

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
پارچه دور پام چیز مهمی نیست!

اگر دیدید یک آلمانی عضله پشت ساق پایش را قنداق‌پیچ کرده و در رختخواب درازکشیده، بدانید تب دارد. از آنجایی سطح پشت ساق وسیعتر از سطح پیشانی است، پیچیدن دستمال مرطوب دور ساق پا دمای بدن را سریعتر پایین می‌آورد. دو توصیه پزشکی در آلمان: برای این کار از آب ولرم استفاده کنید (نه یخ!)؛ دستمال نم‌دار را پس از ۳۰ دقیقه بردارید.

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
دستمال دور گردن نشانه چیست؟

داخل خانه یا محل کار بستن دستمال دور گردن، اگر شل بسته شده باشد، نشانه آراستگی است. اما اگر دستمال سفت بسته شده باشد، نشانه بیماری است. آلمانی‌های سرماخورده دستمال یا شال دور گردن می‌بندند تا از علائم گلودرد بکاهند (درست) و از چرکی‌شدن لوزه‌ها پیشگیری کنند (نادرست). مهمتر اینکه شال یا دستمال دور گردن از یکی از “آسیب‌پذیرترین” قسمت‌های بدن یک آلمانی محفاظت می‌کند …

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
… یعنی پشت گردن. بسیاری از آلمانی‌ها معتقدند که گردن حتی اگر در مسیر کوران ملایم هوا قرار بگیرد هم فرد دچار گردن‌درد، سردرد، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می‌شود. اورتوین آدامز، یک متخصص ویروس‌شناسی در آلمان، در این مورد می‌گوید: “از پایه بی‌اساس”. به اعتقاد او، از نظر پزشکی ثابت نشده که دمای بدن از طریق پوست گردن زودتر از دیگر سطوح بدن کاهش می‌یابد؛ سرد بودن بدن هم لزوما به سرماخوردن ختم نمی‌شود.

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
چوب شور، نان سوخاری و کوکاکولا

یک نسخه خانگی دیگر: نوع خاصی از نان سوخاری (در آلمانی “تسویباک” / Zwieback) یا مُشتی چوب شور به درمان اسهال یا استفراغ کمک می‌کند. برای فرو بردن نان سوخاری و چوب شور هم کولا بهترین نوشیدنی است. با وجود این‌که خوردن دو مورد اول در هنگام مشکلات گوارشی خوب است – به ویژه نمک موجود در چوب شور. بهتر است از کولا صرف نظر کرد، کافئین ادرارآور شناخته شده‌ای است.

بابونه آرام‌بخش

وقتی بدن یک آلمانی با محلول نمک بابونه و آب تماس پیدا می‌کند، گویی همه نشانه‌های سرماخوردگی – حتی درد و حس کوفتگی – به یکباره از بین می‌روند. البته واقعا این‌گونه است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند اکسیر شیمیایی بابونه با مهارکردن آنزیم “COX-2” از التهاب می‌کاهد. از سوی دیگر بخار حمام سرفه و گرفتگی مجاری تنفسی را کاهش می‌دهد. البته پزشکان آلمانی می‌گویند حمام فرد سرماخورده نباید بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد.

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
بیا بریم تب کنیم!

اما چطور می‌توان یک ویروس را کاملا از پای درآورد؟ آیا سونای داغ می‌تواند “تب جعلی” ایجاد کند و از این طریق ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را کلا نابود کند؟ آدامز، ویروس‌شناس آلمانی می‌گوید: نه. به اعتقاد او، تب ویروس‌کش نیست؛ سونا هم نمی‌تواند دمای بدن را آنقدر افزایش دهد که در پی آن ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا از بین برود.

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
شیر و عسل

آیا مخلوط شیر و عسل برای مقابله با سرفه‌های خشک و آزاردهنده مناسب است؟ علم در حال بررسی این نسخه خانگی آلمانی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عسل واقعا کارساز است. دو تحقیق جداگانه در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ در آمریکا نشان دادند که مقدار مشخصی عسل بیش از دارونماها (پلاسبو) با طعم عسل، در کاهش سرفه‌ی کودکان مؤثر است.

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
پیش به سوی بو دادن!

بنا بر نسخه‌های خانگی در آلمان، خام‌خوردن پیاز تأثیر معجزه‌آسایی در از بین بردن ویروس‌های هوازی دارد. در آلمان جوشانده پیاز به بیماران داده می‌شود. اگر چه نوشیدنی پیاز آب بدن را افزایش می‌دهد، اما هیچ مدرک علمی‌ای وجود ندارد که نشان دهد جوشانده پیاز از زنجبیل تازه یا چای گیاهی مؤثرتر است. بر اساس برخی شایعات، آب پیاز (جوشانده) حتی تهوع‌آور است.

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی
جنسیت و درد

از هر زن آلمانی بپرسید، می‌گوید: مرد مریض پسربچه بهانه‌جویی است که نق‌زدنش تحمل‌ش را غیر ممکن می‌کند. آیا واقعا این‌طور است؟ پژوهشگران در استنفورد آمریکا ۱۶۰ هزار گزارش پزشکی را بررسی کردند که در آنها مبتلایان به ۲۵۰ بیماری درد را تشریح کرده بودند. نتیجه: زنان دریافت عمیقتری از درد دارند؛ یا دستکم این‌طور می‌گویند. اما این پرسش که “کدام جنس بیشتر از درد می‌نالد؟”، هنوز بی‌پاسخ مانده است.‌

نویسنده: Conor Dillon/ PB

12345678910

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا