پیشنهاد استقلال طلبان بلوچ پاکستانی برای برگزاری رفراندوم مشابه اسکاتلند

رهبران جدایی ‌طلبان بلوچستان پاکستان از دولت این کشور خواستند مشابه اقدام دولت انگلیس یک همه پرسی برسر اعطای استقلال به ایالت بلوچستان این کشورهمچون همه ‌پرسی استقلال اسکاتلند برگزار کند.

حیربیار مری یکی از رهبران استقلال طلب بلوچ

به گزارش خبرگزاری هند، روز پنجشنبه 18-9-2014 اسکاتلندی‌ها با شرکت در یک همه‌ پرسی برای جدایی این منطقه از بریتانیا، استقلال‌طلبی را رد کردند.

بشیر عظیم، دبیرکل حزب جدایی‌ طلب موسوم به “جمهوریخواه بلوچ” که در پاکستان یک تشکل غیرقانونی اعلام شده است، اظهار داشت: “بلوچ‌ها با افراط‌گری‌ها و خودکامگی تشکیلات پنجابی پاکستان طی چند دهه مبارزه کرده‌اند.”

وی تاکید کرد: “اگر یک همه‌ پرسی عادلانه پس از ایجاد فضایی مناسب برای آن در پاکستان برگزار شود و این فرصت را به مردم بلوچ به منظور تصمیم ‌گیری نسبت به آینده‌شان بدهند، مورد استقبال مردم بلوچ قرارخواهد گرفت.

استان غنی بلوچستان پاکستان بزرگترین استان این کشور است اما 7 میلیون ساکن این استان نسبت به عدم دریافت سهمی عادلانه از منابع گاز و معدنی شکایت دارند.

در سال 2004 شورشیان جدایی طلب در این استان پنجمین دور از عملیات‌های مسلحانه خود را آغاز کرده و طی این درگیری‌ها تاکنون صدها سرباز ارتش و شبه ‌نظامی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش کمیسیون حقوق بشر آسیا AHC بیش از 18000 فعال بلوچ ناپدید و سه هزار از اجساد مثله شده این ناپدید شدگان در مکان های بایر با آثار شکنجه پیدا شده اند. در برخی از اجساد این قربانیان با آتش سیگار نوشته شده است: زنده باد پاکستان.

سازمان عفوبین الملل روز 19 سپتامبر، روز جهانی ناپدیدشدگان اجباری، رسما از پاکستان خواست که اجازه دهد سازمان های بین المللی برای تحقیق در باره ناپدیدشدگان بلوچ به این کشور سفر کنند، پاکستان تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده است.

حیربیار مری، یکی دیگر از رهبران استقلال طلب بلوچ که تبعید و در لندن به سر می برد، پس از رفراندوم اسکاتلند، درمصاحبه ای با بخش اردوی رادیو بی بی سی گفت: “بلوچستان اسکاتلند نیست و داوطلبانه به فدرال پاکستان نپیوسته، بلکه با زور اسلحه پاکستان آنرا در 27 مارس 1947 اشغال کرده است. رفراندوم در چنین کشوری معنی ندارد. آنچه ما می خواهیم خیلی ساده است، پاکستان نیروهای خود را از بلوچستان تخلیه کند تا ما به حالت قبل از روز 27 مارس 1948 برگردیم. زیرا تا روز 27 مارس 1948 ما کشوری مستقل بودیم و استقلال و تمامیت ما با زور اسلحه پاکستان نقض و کشور ما بر خلاف تمام قوانین بین المللی مورد تجاوز قرار گرفت. دنیا همیشه ساکت نمی ماند، مردم بلوچ پنجمین بار است که مجبور می شوند علیه حکومت پنجابی پاکستان دست به اسلحه ببرند”.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا